Uprząż do stage-a

Jak wykonać uprząż do stage-a (butli bocznej).

 

Może najpierw, na rozgrzewkę nauczmy się 2 prostych węzłów:

 

Węzeł nr 1 – KLUCZKA

Jeżeli weźmiesz linkę i zupełnie bezmyślnie zawiążesz na niej węzeł – na 99% będzie to właśnie kluczka.

Na zdjęcie kluczka na podwójnie złożonej lince:

Węzeł nr 2 – ZWIĄZ WANTOWY zwany również WĘZŁEM ZDERZAKOWYM

Do wykonania uprzęży potrzebne będą:

– 2 m linki rdzeniowej o średnicy 4-5 mm (grubsza linka niż zalecana spowoduje nadmierny wzrost rozmiaru węzłów i konieczność zastosowania węża do podlewania ogrodu zamiast węża paliwowego),

– 2 duże stalowe karabińczyki tłokowe – np o długości 120 mm z oczkiem o średnicy 30 mm,

– 30 cm gumowego węża paliwowego (może być też przezroczysty) o średnicy wewnętrznej umożliwiającej wciągnięcie tam podwójnie złożonej linki rdzeniowej o średnicy 4-5 mm,

– opaska ze stali kwasoodpornej o średnicy: do butli S040 – zakres 120-140 mm, do butli S080 – zakres 175-205 mm,

– taśma rurowa o takiej średnicy aby dało się w nią ubrać opaskę stalową i/lub 4 cm węża gumowego o średnicy wewnętrznej umożliwiającej ubranie w niego zacisku opaski stalowej (ta część ze śrubą),

– około 2 m gumy wielosplotowej (bungee) o średnicy 5-6 mm lub dętka (samochód/motocykl) o średnicy nieco mniejszej od średnicy butli,

– narzędzia: ostry nóż lub nożyczki, zapalniczka, 1m cienkiej (około 2mm) ale mocnęj linki, wkrętak dopasowany do śruby opaski stalowej (płaski, krzyżak lub klucz nasadowy),

Zaczynamy:

Na początek musimy zmontować coś takiego:

A więc…

1. Podwójnie złożoną cienką linkę (doskonale nadaje się do tego linka którą posiadasz na szpulce lub na kołowrotku) wkładamy do węża (aż z drugiej strony wyciągniemy “ucho”) – posłuży nam ona do wciągnięcia naszej włąsciwej linki.

2. Właściwą linkę składamy na pół i przy pomocy wciągniętej w p.1 cienkiej linki, przeciągamy przez wąż. Wyciągamy około 20cm podwójnie złożonej linki z węża. Cienkiej lince dziękujemy za współpracę – nie będzie już potrzebna.

3. Przywiązujemy górny karbińczyk – wykonując skomplikowany węzeł o fachowej nazwie “kluczka”.

Po założeniu zalążka naszej uprzęży na butlę karabińczyk powinien znajdować się tuż powyżej końca cylindrycznej części butli. Dosuwamy wąż do węzła.

4. Poniżej węża wiążemy węzeł – taki sam jakim przywiązaliśmy górny karabińczyk – czyli znowu “kluczka”.

5. Przewlekamy przez pozostałą wolną linkę dolny karabińczyk i związujemy linki węzłem pt “związ wantowy”. Długość ucha od związu wantowego do ucha karabińczyka powinna być równa szerokości naszej zaciśniętej pięści.

Odległość między węzłem górnego karabińczyka a związem wantowym powinna wynosić 14″ czyli 35,5cm – jest to standardowa odległość między D-ringami w uprzęży do których będziemy przypinali butlę. Jeżeli jesteśmy zbudowani hmmmm…. “nietypowo”, lub nasz sprzęt to jakaś kombinacja własnych patentów wtedy proponuję zmierzyć odległość między D-ringami.

Odległośc między związem wantowym a kluczką (tą tuż obok) musi pozwolić na zaciśnięcie w ym miejscu opaski stalowej.

6. Jeżeli jesteśmy zadowoleni z efektu naszej dotychczasowej pracy nad uprzęża to czas na zaciśnięcie węzłów tak mocno jak się uda, odcięcie wystających końcówek linki i opalenie ich zapalniczką.

7. Uprząż gotowa. Musimy ją jeszcze zamontować na butli.

8. Ubieramy opaskę zaciskową w taśmę rurową.

Zakładamy uprząż na butlę. Montujemy opaskę zaciskową pomiędzy węzłami: “kluczką” i “związem wantowym”. Układamy uprząż na butli aby przebiegała tak jak na zdjęciu. Napinamy uprząż ciągnąc w dół za dolny karabińczyk i mocno dokręcamy śrubę opaski.

9. Zakładamy opaski służące do klarowania węża automatu. Jeżeli stosujemy opaski z gumy bungee możemy zawiązać je pod uprzężą. Wolne końce gum opalamy zapalniczką – posłużą nam one jako częśc “chwytna” przy klarowaniu automatu. Pozostawiamy wolne, niezwiązane końce gum aby uniemożliwić zahaczanie się pętlami o przeszkody. Jeżeli stosujemy opaski z dętki to zakładamy je na uprząż – ułatwi nam to klarowanie węża.

10. Pora na nalepki z MOD-em, jadna dla nas druga dla partnera.

Ta jest dla nas:

Z drugiej strony przyklejamy Tą dla partnera:

11. Pora na automat. Na zdjęciach jest Apeks ATX40/DST ale może być inny Apeks lub inny automat oddechowy (jeżeli musi :-)). Potrzebny będzie jeszcze niewielki ale solidny metalowy manometr, element łączący manometr z wężem – tzw wrzecionko, wąż HP do manometru o długości 15cm, wąż LP do drugiego stopnia automatu o długości 100cm (dla normalnowymiarowych, dla “nienormalnowymiarowych: może być potrzebny np 120cm). Skręcamy to wszystko tak jak na zdjęciu.

Manometr dowiązujemy do pierwszego stopnia automatu.

12. GOTOWE

Uwaga: Butle przenosimy chwytając za zawór. Za uprząż przenosimy/podajemy/chwytamy butlę tylko pod wodą.