Start AKTUALNOŚCI Nowiny Wyprawa - Austria - j.Attersee 2016

Wyprawa - Austria - j.Attersee 2016

Zapraszamy na wyprawę do malowniczej Austrii.

Jeżeli marzyłeś/marzyłaś o nurkowaniu w górskich jeziorach, jeżeli chcesz zanurzyć się w Morskim Oku - to jest wyjazd dla Ciebie. Uzyskanie zgody na nuurkowania w Tatrach na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego jest praktycznie niemożliwe, ale zamiast nad tym rozpaczać wybierz sie z nami do Austrii. Olbrzymie jezioro otoczone malowniczymi Alpami. Widoki pod wodą takie jak w Morskim Oku, ale bez żadnych pozwoleń i kontroli parkowych strażników. Krystalicznie czysta woda, granitowe ściany i formacje skalne, wiele zatopionych olbrzymich drzew oraz wraków łodzi i samochodów.

Wyjeżdżamy 20.04.2016 raniutko aby wieczorem znaleźć się na miejscu czyli w miejscowości Weyregg nad jeziorem Atersee. Zakwaterujemy się w pensjonacie  - apartamenty wyposażone w łazienki i kuchnie. Wyżywienie własne - większosć prowiantu zabieramy ze sobą, reszta (pieczywo, owoce...) do dokupienia na miejscu (ceny w Austrii nie są zaporowe, a sklep jest blisko).

Od rana 21.04.2016 zaczynamy nurkować. Mamy w planie nurkowania we wszystkich najlepszych miejscach jeziora w tym tak kultowych jak zatopiony las (unterwasserwald), twin towers, ofen czy schwarze brucke. Nurkujemy 4 dni (8 nurkowań) czyli do 24.04.2016. 25.04.2016 rano wyjeżdżamy do domu.

W Ateersee nurkuje się z brzegu. Codziennie jedziemy w 2 nowe miejsca - chyba że będziemy chcieli coś powtórzyć. Jeżeli warunki pozwolą zanurkujemy również w niezwykle malowniczej rzece Traun.

Butle ładujemy w bazie nurkowej w Weyregg. Dostępny jest również nitrox. Proponuję zabrać ze soba twinset lub po dwie 15L butle na osobę - żeby nie trzeba było jeździć doładowywać butle między nurkowaniami. Ze względu na temperaturę wody - zalecane suche skafandry (mokre skafandry też dają radę - tylko skracają nurkowania).

Cena wyjazdu - nie powinna przekroczyć 1100zł/osobę (obejmuje dojazd własnymi samochodami 3-4 osoby w samochodzie, winiety, noclegi, ładowanie butli, nurkowanie).

Proszę o potwierdzenia uczestnictwa e-mailem na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. - musze potwierdzić ilość miejsc w pensjonacie.

Ilość miejsc jest ograniczona i niewiele już zostało.

Miejsce ktore trzeba zobaczyć.

Chcąc zaoszczędzić czas i powietrze najlepiej jet dopłynąć po powierzchni do boi i odnależć tą najbardziej wysuniętą w stronę środka jeziora (250 stopni, około 200m). Zanurzemy się przy łancuchu do 21m i trafiamy w środek podwodnego lasu. Niesamowite wrazenia nurkowania między ogromnymi pniami drzew rozrzuconych na piaszczystym dnie. Najlepszy powrót to znowu użycie kompasu (90 stopni) ponieważ dno wypłyca się bardzo powoli. osiągnąwszy głębokość około 10m obserwujemy drzewa które są coraz to mniejsze, za to wiele z nich będzie stało prawie pionowo. N głębokości 5m po odbyciu dekompresji kierujemy się w lewo i szukamy wiosła wbitego w dno które wskazuje miejsce wyjścia.

Od punktu wejścia kierujemy się w lewo i po przepłynięciu kilku metrów na głębokości 12m znajdujemy mała zatopioną łódkę. Za łódką na głębokości 10-20m znajdujemy duże gałęzie, kamienie i skały. Po kilku minutach płynięcia powinniśmy trafić na twin towers - dwa duże dzewa stojące tuż obok siebie na dnie na głębokości 18m. Czubki drzew znajdują się na głębokości 5m. Wracamy po głębokości 10m obserwując wiele urokliwych głazów i gałęzi. Nurkując w prawo od punktu wejścia, na głębokości 20-30m znajdziemy wiele leżących dużych pni i korzeni drzew.


 
To miejsce dla doświadczonych, rozważnych i bezpiecznych płetwonurków świadomych ryzyka towarzyszącego głębokim nurkowaniom. Po wejściu do wody kierujemy się w prawo i przepływamy przez wypłaszczenie dna na około 10m usiane formacjami dużych skał. Po kilku minutach dopływamy do pionowej granitowej ściany opadającej pólkami do głebokości około 50m, dalej dno opada już łagodniej do ponad 100m. Na lewo od punktu wejścia, na brzegu znajdziemy tablice pamiątkowe tych którzy nurkowali tu za głęboko i coś poszło niezgodnie z planem - bądźcie rozsądniejsi.


 

Dokładnie naprzeciwko wejścia, na głębokości 4m znajdziemy porzuconą kuchenkę. Głebiej (6m) znajdujemy uroczo prezentującą się na podwodnych zdjęciach łódkę leżącą na stoku. Płyniemy dalej i po kilku minutach trafiamy na granitowe półki opadające w głąb. Tu kierujemy się wzdłuż nich w prawo. Płyniemy tak aż do końca ściany, póżniej skierowujemy się w stronę brzegu. w drodze powrotnej oglądmy jeszcze duże pnie drzew rozrzucone na głębokościach 10-15m. Jest to chyba najlepsze miejsce w Atterse do głębokich nurkowań.


 


Z parkingu przechodzimy w prawo na drugi pomost/schody prowadzące do jeziora (pierwszy pomost jest prywatny i nie można z niego korzystać). Po zanurzeniu kierujemy się w lewo i płyniemy do ściany która opada w stronę środka jeziora od głębokości 5m aż do ... za głęboko. Wysokość ściany to około 8m. Skała jest pięknie poziomo wyżlobiona i wygląda jak miniatura wielkiego kanionu w Kolorado. Wskazane jest zabranie latarek - można pozaglądać w niewielki groty. Po zakończeniu się ściany znajdziemy jeszcze jedną skałę na głębokości około 40m - na przedłużeniu ściany. Później kierujemy się w strone brzegu (azymut 90 stopni).


Od punktu wejścia kierujemy się w lewo. Przepływamy obok sporej wielkości drewnianego domku (garaż dla łódek) stojącego na palach. Płynąc wzdłuż brzegu, po około 10 minutach na głębokości 17m znajdujemy pierwszy z trzech ogromnych głazów (ogromne - znaczy wielkości domu). Drugi znajduje się tuż za nim - lekko w prawo. Chcą znaleźć trzeci nurkujemy do głębokości 29m gdzie wynurza sie on z piaszczystego dna. Po opłynięciu wszystkich trzech skał wracamy po płyciznach do punktu wejścia, obserwując ryby i odbywając dekompresję.
Z punktu wejścia (bardzo pomocne stalowe schody) kierujemy się w stronę środka jeziora i po chwili znajdujemy dużą platformę na głębokości 8m. Kierując się trochę w lewo i zanurzając do 12m znajdujemy wrak starego Jeep-a. Z tego miejsca skierowujemy się nieco w prawo i po około 10 minutach płynięcia wśród dużych kamieni i gałęzi znajdujemy na głębokości 35m dużą formację skalną sterczącą z dna na 15m.