Start AKTUALNOŚCI Nowiny Wyprawa - Safaga 2016

Wyprawa - Safaga 2016

Wyprawa do Safagi 2016

Organizujemy wiosenną wyprawę do Safagi.

Wylatujemy 05.05.2016. z Warszawy.

Po przylocie i odprawie na lotnisku w Hurghadzie czeka nas (trwający około godzinę) transfer autokarem do hotelu.

Powrót do Warszawy zaplanowany jest na 12.05.2016.

Cena wycieczki obejmująca przelot, ubezpieczenie turystyczne, transfer do i z hotelu, pobyt w hotelu MENAVILLE ****, wyżywienie ALL INCLUSIVE to 2400zł .

Osobom nurkującym proponujemy wykupienie dodatkowego "nurkowego" ubezpieczenia w cenie 60zł.

Dodatkowo do zapłacenia na lotnisku w Hurghadzie 25$ za wizę.

Cena pakietu nurkowego obejmującego 5 dni (10 nurkowań) - 180€, pakiet obejmujący 6 dni (12 nurkowań) - 215.

Dodatki do pakietu nurkowego:

- nurkowanie nocne +30€ (nie obejmuje ceny wypożyczenia latarki - dodatkowo +5€),

- trzecie nurkowanie w ciagu dnia 15,

- nurkowanie INTRO 45,

- osoba nienurkująca na łodzi 20,

- butla 15L 3/butlę lub 30 za cały pobyt,

- nitrox 5/butlę lub 50 za cały pobyt,

- dodatkowa butlaa 12L 2€,

- napiwki dla załogi 1/dzień

Nurkowanie na wraku promu Salem Express i rafach Abu Kafan i Panorama (odległe rafy) jest w cenie pakietu.

Oplata za nurkowania - na miejscu, w Safadze.

Średnie majowe temperatury w Safadze to: powietrze w dzień 32C, powietrze w nocy 24C, woda 25C.

Zgłoszenia oraz wszelkie pytania i/lub wątpliwości proszę kierować na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub telefonicznie 502 349767. Przy zgłoszeniu pobierana jest zaliczka w wysokości 750zł, reszta do zapłacenia do końca marca 2016.

Zdjęcia niektórych miejsc nurkowych, łodzi, ... znajdziecie w GALERII na stronie www.pletwonurek.com w zakładce EGIPT.

Wszelkie nowe informacje dotyczące wyjazdu będą publikowane na stronie www.pletwonurek.com .

Safaga

Większość miejsc nurkowych w okolicy Safagi dostępna jest z łodzi nurkowych. Cechuje je bardzo duże zróżnicowanie oraz bogata fauna i flora. Mimo stosunkowo bliskiej odległości od Hurghady są one w rewelacyjnym wręcz stanie. Każdy nurek znajdzie tutaj coś dla siebie: od piaszczystych łach z wystającymi blokami koralowców, poprzez prawdziwe labirynty, strome ścianki opadające w toń "bez dna" aż po rafę porastającą z wolna wrak Salem Express.

Ras Abu Soma

Jedno z najdalej wysuniętych na północ miejsc nurkowych. Nurkowanie-pierwszy wariant: możemy wypłynąć na zewnątrz cypla i robić nurkowania dryfowe przy ściance opadającej na 25-30m (można czasami spotkać rekiny szare i płaszczki). drugi wariant to nurkowanie od strony zatoki -możliwe nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Czasami występuje tutaj lekki prąd w kierunku południowo-zachodnim.

Tobya Arba

Siedem koralowych wież wyrasta z piaszczystego dna z głębokości 12-15 m aż do samej powierzchni. Niesamowite formacje nastręczają trochę problemu z nawigacją-ale wszystkie wieże znajdują się w zasięgu widzialności -wiec przy odrobinie uwagi nie powinno być problemu z powrotem na naszą łódź :). Miejsce dobrze osłonięte od wiatru-umożliwia nurkowanie nawet przy stosunkowo wietrznej pogodzie. Największa trakcją miejsca są jego mieszkańcy: piękne skrzydlice, ryby-krokodyle, okonie rafowe, mureny, płaszczki i wiele wiele innych gatunków. Jest to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w okolicy Safagi. Polecane także jako miejsce fantastycznych nurkowań nocnych: ślimaki nagoskrzelne, krewetki, kraby, osłonice, rozgwiazdy, skrzydlice, śpiący w grocie olbrzymi napoleon -to tylko niektóre atrakcje nocnego nurkowania w tym rejonie.

Shab Tobya Soraya

Składa sie z trzech połączonych ze sobą łańcuchów podwodnych wzgórz .Głębokość 12 - 15 m. Można pływać od rafy do rafy. Odległość miedzy nimi wynosi nie więcej niż 50 m. Doskonały teren do długich podwodnych wędrówek i ćwiczeń z nawigacji. Na zewnętrznych łańcuchach (najciekawsze miejsca), od strony otwartego morza może występować prąd. Miejsce odwiedzane przez płaszczki, orlenie i żółwie. Ze stałych mieszkańców na uwagę zasługują piękne stada banner-fishy, okazy rogatnic (triger fish), mureny i ośmiornice.

Tobia Kebir

Duża rafa z sąsiadującymi trzema wzgórzami koralowymi. Na południu łączy się z Tobya Soraya. W kanale oddzielającym rafę główną od jej satelitów znajdziemy węgorze piaskowe oraz łąki morskiej trawy. Po wschodniej stronie głównej bryły rafy na głębokości ok. 5m tunel porośnięty miękkimi koralami. Od strony morza poajawia się czasem stado barakud i orlenie.

Gamul Soraya

Trzecia w kolejności , znajdująca się w jednym rzędzie z Tobya Kebir i Tobya Soraya. Główną rafę od strony południowo-wschodniej otaczają cztery koralowe wieże. Bogata flora i fauna: orlenie, płaszczki, baner-fishe, rekiny, żółwie, ośmiornice i wiele innych równie atrakcyjnych gatunków często można spotkać w trakcie prowadzonych tutaj nurkowań. Znakomite miejsce dla filmowców i fotografów.

Gamul Kebir

Główny blok rafy z dużą okrągłą laguną. Na północ od niej znajdują się 3 podwodne wzgórza, na południe-pojedynczy większy obiekt. Nurkowania prowadzi się zwykle w kierunku północnym wzdłuż głównego masywu, w kierunku bloków korali lub z kotwicowiska od strony otwartego morza nurkowanie dryfowe w kierunku głównego bloku (polecam). Można jednak napotkać tutaj czasami silny prąd. w Stronę otwartego morza ciągnie się na głębokości 15m podwodna łąka ponad którą często można spotkać patrolujące te okolice stado barakud. Najatrakcyjniejszym miejscem są dwie pierwsze koralowe wieże pomiędzy którymi zobaczyć morzemy stada glas-fishy w obstawie skrzydlic i grańców(groupperów).

Tobya Island

Piaszczysta wyspa z rafą opadającą na głębokość 15-20 m. Od strony kotwicowiska rozciąga się duża piaszczysta laguna. opadające piaszczyste dno poprzetykane jest licznymi pojedynczymi blokami korali oraz ich małymi łańcuchami. Dobre miejsce na nurkowania sprawdzające i kursy. Wyspa jest uroczym plenerem do pamiątkowych fotografii na tle piasku i przepięknego błękitu laguny.

Panorama-Reff

Jedno z najpiękniejszych miejsc nurkowych M. Czerwonego. Ulubione miejsce fotografów zajmujących się koloniami ukwiałów których potężne kolonie zasiedlają stoki raf. Sam blok rafy jest dość osobliwą formacją wznoszącą się wprost z morskich otchłani (głębokość morza wokół dochodzi do 460m!). Zwieńczą go pod wodą po obu końcach podwodne plateau. Nurkuje się tutaj zwykle wykonując nurkowania dryfowe zarówno po stronie północnej jaki południowej. Miejsce często nawiedzane przez duże ryby: rekiny szare, rafowe i młoty, napoleony, orlenie i delfiny. Bardzo charakterystycznym stworzeniem które możemy tutaj spotkać jest żyjący tutaj żółw ze zdeformowaną skorupą. warto tutaj wykonać całą serię nurkowań aby dobrze poznać to miejsce, jego mieszkańców i pojawiających się z głębin gości. Należy pamiętać jednak, ze silne prądy ograniczają czasem możliwość nurkowania.

Shab Sheer

Duża podłużna rafa dwukilometrowej długości. Część wschodnia przypomina swoim charakterem nurkowiska dalekiego południa: zwłaszcza potężne bloki korala mózgownika i montains coral. w pobliżu kotwicowiska pod środkowym blokiem rafy rozciąga się kilka krzyżujących się tuneli. Od strony zachodniej piękny ogród koralowy opadający do 30m z niesamowicie zróżnicowaną fauną: od motylków rafowych po ryby krokodyle i przeróżne niewielkie żyjątka o baśniowych kształtach i kolorach. Spotkać można tutaj także delfiny.

Abu Kafan

Duża podłużna rafa z podwodnymi wzgórzami u jej końców: pojedyncze wzgórze od strony południowej i dwa wyraźne wzgórza od strony północnej. Nurkuje się zwykle z lekkim prądem z północy na południe zachaczając po drodze o wzniesienia i ciągnące się pomiędzy nimi a głównym blokiem plateau. Można tu zobaczyć duże ryby - szczególnie wcześnie rano: rekiny, tuńczyki, rekiny-młoty. Miejsce dostępne jedynie przy dobrych warunkach pogodowych i spokojnym morzu.

Shab Cloude

Nieduża, piękna rafa, możliwa do okrążenia w trakcie jednego nurkowania. Od strony północnej duże bogactwo ryb. Od strony południowej kilka kanałów pomiędzy mniejszymi blokami rafy. Duże skupisko gorgonii. Występują tutaj w dużych ilościach ryby papuzie oraz motylkowate ale zdarzają się i bardzo ciekawi goście z pelagialu... (delfiny i młode rekiny)

Middle Reef

Bardzo duża rafa o kształcie elipsy . Od strony południowo-zachodniej piękny ogród koralowy. Rafa jest znana raczej dzięki swoim koralowym labiryntom. Od strony południowej pojedyncze wzgórze na głębokości 20m.

Ras Om Hesiwa

Miejsce to jest dostępne tylko przy spokojnym morzu. Jest to wychodzący w morze cypel. Stok rafy opada do 15m i dalej łagodnie schodzi do 30m gdzie przeistacza się w urwisko. Na wschodniej części plateau znajdują się wyjątkowo duże korale stołowe, pod którymi czasem można zobaczyć śpiące rekiny i płaszczki.

Shab Saiman

Duży ogród koralowy ciągnący sie równolegle do brzegu. Bardzo bogata fauna: ławice ryb-motyli i barrakudy. Miejsce dostępne do nurkowani tylko przy dobrym stanie morza.

Tobia Hamra

Wschodnia strona wyspy Tobya Islands. Prawdziwy koralowy labirynt opadający łagodnie do 30m. Miejsce warte odwiedzenia ze względu na bardzo ciekawe labiryntowe formacje korali.

Salem Express

Wrak robi duże wrażenie. Zatonął w 1999r w czasie sztromu. szacowan liczba ofiar: ok 800osób...-trzeba o tym pamiętać kiedy się tam nurkuje... Prom leżący na prawej burcie (glebokosc12-32m) -mimo że jest na dnie dopiero 12lat pokryła go już patyna czasu -rozpoczął się proces formowania pierwszych korali.

Nurkując od rufy widzimy ładne 2 śruby i ster, pokład w pozycji pionowej, sporo porozrzucanych bagaży, dwie szalupy, fragmenty poszycia pokładu i blach zaścielające dno. dalej: fotogeniczne emblematy na kominach i wystający w toń maszt z bocianim gniazdem

Na dziobie: windy kotwiczne - wypływając ponad relingami nad położoną burtę: uchylona przednia rampa dziobowa i kotwica w kluzie, widoczne wyraźne zgniecenie podwodnej części dziobu (zderzenie z rafą). W lewej burcie śruba manewrowa i elementy ustateczniające oraz powybijane okna- w kajutach widać łóżka piętrowe i fotele z pływającymi materacami. W boku poniżej linii wodnej rozszczelniona pokrywa przez którą nastąpiło zalanie i zatopienie statku.

Penetracja wewnątrz: można przepłynąć przez wnętrze mostka oraz przez salon. Niesamowite wrażenie robią wiszące w pionie stoły i bar...

Um Hal Hal

Jedno z najpiękniejszych miejsc tego obszaru. Bardzo dobrze zachowana rafa na dwóch podwodnych wzgórzach. Rafa dostępna jedynie przy spokojnym stanie morza - co w tym miejscu należy niestety do rzadkości. Duża szansa na spotkanie większego zwierza.

Chiński porcelanowiec

Drewniany wrak z 18-tego wieku (Sharm El Naga), głębokość 28-39m. stanowisko archeologiczne

Na wrak płynie się ok. 10min szybkim zodiakiem-sam przejazd to niezła zabawa

Z samego wraku pozostało niewiele: kilka elementów drewnianych wystających z piasku (można zobaczyć obrys wraku, kilka wręg i fragmenty poszycia)

Dno zaścielają amfory, wazy i pomniejsze elementy z ceramiki. Obok wraku bardzo ładna niezniszczona rafa.

Sharm El Naga

Niewielka zatoczka - (ujście wyschniętej rzeki ) z przepięknie rozwiniętymi ogrodami koralowymi po obu stronach. Duże okazy korala stołowego oraz gotka fauna i flora - to zalety tej okolicy. Samo miejsce godne polecenia jako całodzienna wyprawa nurkowa o nieco odmiennym charakterze (nurkowanie z brzegu). Na miejscu mała baza nurkowa oraz restauracyjka.